İncelemelerKitap

Nurettin Topçu-İsyan Ahlakı Kitap İncelemesi

Nurettin Topçu’nun 1934 yılında Paris’te yazdığı ve aslı Fransızca olan tezidir.

Başlangıçta çeşitli ahlak sistemlerinden bahsediyor. Onların fikirlerini ve savunduklarını çürütmeye çalışıyor. Çürütmeye çalıştığı filozoflar arasında Sokrates, Eflatun, Aristotales gibi ünlü felsefeciler var. Bu durum kitabın sonuna kadar böyle gidiyor.

Temelde savunduğu şey felsefenin İslam’da yer bulmasının gerekli olduğu. Ancak bunu tümdengelip tümevarım ile yaptığı ve birçok konuya dalıp çıktığı için okuyucunun anlayacağı şekle vardıramamış. Esasen bunu yapmasına da gerek yoktu; nasıl olsa bu bir tez. Ancak burada da kitabı Fransızca aslından çevirenler, Nurettin Topçu’nun eserine tam bir bağlılık göstermiş olacaklar ki sadeleştirme yoluna gitmemişler.

Açıkçası kitabı okumakta güçlük çektim. Zaten anlaşılması güç bir konu olan felsefe, bu kitapta yeri geliyor 100’den fazla kelime olan cümlelerle içinden çıkılamaz bir hal alıyor.
Bir şeyi anlatmak için “Doğrusu… Doğrusu… Doğrusu…” diye giden uzun uzun ve anlaşılmaz cümleler kurulmuş. Yani sonuca gelmek için illa ya birinin fikrini çürütecek ya da kendi fikrini savunmak için uzun uzun anlatacak. Tabii bu arada bırakın konunun ilk cümlesini bir önceki cümleyi bile unutup sonraki ile bağdaştıramıyorsunuz. Haliyle bu da okumayı zorlaştırıyor. Birçok felsefe kitabı veya felsefeye yaslanan kitap okudum, zira bunun kadar okuması zor olan bir kitap daha görmedim. Sırf yarım bırakmamak için bitirdim.

Kitapta aradığınızı bulamıyorsunuz!

Kitabı okumanın zorluğundan bahsettim. Hadi bunu bir tarafa bırakalım; kitapta bilgi namına da herhangi bir şey yok. Kitabı okumadan önce Nurettin Topçu’nun tezi olduğunu biliyordum ve bilgi dolu olduğunu düşünmüştüm. Ancak beklediğimi bulamadım.

Nurettin Topçu hakkında

1909 yılında İstanbul’da doğan Topçu, liseden sonra eğitimini devam ettirmek üzere burslu olarak Fransa’ya gitti. Burada psikoloji, mantık, felsefe, ahlak gibi farklı konularda eğitim aldı. Daha sonra tekrar İstanbul‘a dönerek Galatasaray Lisesi‘nde felsefe öğretmenliği yapmaya başladı. İstanbul Erkek Lisesi’nde iş hayatı son buldu. 1975 yılında İstanbul’da vefat etti.

Fransa’da doktora yapmış olan Topçu’nun değeri belki de Türkiye’de bilinmediği için onu yeterince anlayamadık. Üniversitede eğitim verebilir seviyede olmasına rağmen Türkiye’de lise düzeyinde kurumlarda çalıştı. Felsefe ile İslam’ın tezat oluşturmasına rağmen onları sentezlemeye çalışması da takdire şayandır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu