DenemeEdebiyat

Dönüşmeye hazır mısın ?

Bir kelebeğin tutsaklığı, pembe, narin kırılgan kanatlarını incitmiyordu sadece. Kanatlarındaki yara kabuklarının izini taşıyordu. Bu çaresizliği renginden okunuyordu. Onun için dışarıya çıkmak bir kurtuluş olabilirdi. Ama onu korkutan uçamayışı. Korkuyordu dönüşümünde karşılaşacağı tehlikelerle yüzleşmekten. Ama yüzleşmesi anlamayacaktı yaşamı, kendini korumayı öğrenmeye çekti dışarıdaki hayatı. O daha mini minnacık bir tırtıldı. Aynı anda şu duyguları yaşıyordu; kurtuluş, tehlike, korku, umut….

O gücünün farkında değildi. Aldığı yaralar ağır geliyordu kanatlarına. Bu hapsolmuş onu mutsuz ediyordu. Dışarıya ayak uydurmamaktan korkuyordu. Belki de onu oradan çıkaracak bir ilahi güce inanıyordu. Tanrın bu kadar cömert olmayabilirdi.

Dışarıdaki kelebekler onu dışlıyordu. Teninin rengi diğerlerine göre bir yılanın dili gibi parlaktı çünkü. Ve mücadeleci de bir diğer farklı yönü. Bir keresinde bir kelebek kardeşle yarışa girmiş, yanındaki kelebek sürünerek yola devam ederken; o gücüyle toprağı döverek uçarak ilerliyordu. İşte bu hapsolmuş da yarattığı bu galibiyet ve mücadeleyi hatırlayarak; yeniden harekete geçip adeta bir dansçı gibi ayaklarıyla toprağı döverek uçmaya başladı.

Özüne dönmüştü artık. Asıl gücü fark edince, zamanın akışında yaraları iyileşti…Teni çiçek gibi açtı, rengi ışıldadı, kanatlarını çırpıp uçsuz bucaksız maviliklere uçtu…uçtu…uçtu…

Demet Buket Gayuk

be yourself 🙂

İlgili Makaleler

25 Yorum

 1. Okuduğum en güzel denemelerden biri olabilir. Duygularını çok güzel yansıtmış sözcüklere

 2. Kaleminizin gücünü yüreğinizden almaya devam etmeniz dileğiyle 😇 başarılar dilerim..

 3. Sen bi harikasın👏👏👏
  Okurken yüreklere mest olan bir yazı…
  Hayallerinin gücünü hayatının her anında hissetmen dileğiyle
  Başarı senden eksik olmasın.😇🥰

  1. Tesekkur ederim bebeğim💙 böyle güzel dostlarım var en buyuk başarım bu olsa gerek😊🙈

 4. Farklı duygular bir arada tutulmuş güzel bir deneme. Her zaman her koşulda mücadelenin olduğu ve asla pes etmememizin önemi vurgulanmış. Başarılarının devamını dilerim ❤️

   1. Yine mi mükemmelsin be tebrik ederimmm
    Muhtesem ötesi olmuş🤗🤗👏👏👏👏👏👏

 5. Bence mükemmel bir yazı kaleme almışsınız buket hanım etkilendim yazınızdan tebrik ediyorum sizi 👏👏

 6. Bence harika olmuş yazınız etkilendim gerçekten ders çıkarıcı bir yazı kaleme almışsınız tebrikler 👏👏

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu