İncelemelerKitap

Christy Brown – Sol Ayağım Kitabı İncelemesi

Christy Brown tarafından yazılmış olan ve 1954 yılında yayınlanan kitapta yazar kendi hikayesini anlatıyor. Serebral Palsi hastalığı olan Brown’ın bu hikayesi, kendisinde bir şeylerin farklı olduğunu hissettiği küçük yaşlarından itibaren başlıyor.

Serebral Palsi (Beyin felci) hastalığı nedir?

İnsan vücudundaki kasların hareketlerini, vücudun duruşunu etkileyen bir grup fiziksel engel durumuna verilen isimdir. Genel olarak hareket bozukluklarına, anormal reflekslere, anormal pozisyonda durmaya, istemsiz hareketlere, kararsız yürümeye neden olur.

Sol ayağıyla tanışması

Brown, fiziksel engelli olmasına rağmen zihinsel olarak engeli olmayan bir çocuk. Kız kardeşini tebeşirle tahtaya bir şey yazarken görüp heyecanlanıyor. Tebeşiri kardeşinden sol ayağıyla alıyor ve bir şeyler karalamaya başlıyor. Sol ayağını ilk kez bu şekilde kullandıktan sonra sol ayağı onun her şeyi oluyor.

Christy Brown

Annesi onun en büyük destekçisi. Ona alfabeyi öğretmeye çalışıyor. İlk yazdığı şey A harfi ve bunu yazdıktan sonra kendine az da olsa bir güven geliyor. Aslında Brown, neredeyse normal bir çocukmuş gibi hayat sürüyor. Çünkü kardeşleriyle ve arkadaşlarıyla sürekli dışarı çıkıyor. Yazı yazmaya devam ediyor. Aşık oluyor. Hatta kendini artık yazı yazarak değil de resim yaparak ifade edebileceğini düşünüp resim yapmaya başlıyor. Tabii sol ayağıyla…

Christy Brown sol ayağıyla resim yaparken

Günün birinde resim yarışması düzenleneceğini öğrenip bir resim yapıyor. Hatta resmi birinci geliyor ve gazetelere çıkıyor. Ancak Brown geçici ve anlık bir tatmin yaşasa da sanırım yaşının da büyümesiyle bazı şeylerin farkına daha çok varıyor. Çünkü onun amacı tamamen normal bir insan gibi olmak.

Çocukluktan ergenliğe geçtikçe, hatta yaşı daha da büyüdükçe kendinden nefret etmeye ve Tanrı’ya isyan etmeye başlıyor. Dediğim gibi kendini yazarak ve resim yaparak ifade ediyor olsa da onun istediği sıradan biri olmak…

Christy Brown sol ayağıyla yazı yazarken

Tedavi vakti

Dublin’de yaşayan Brown’ın, tedavi olmak için evden ayrılma vakti geliyor. Gittiği sağlık merkezinde kendinden daha kötü durumda olan insanları görünce sorguladığı tanrısına inanmaya başlıyor. İşte bu da Brown’ın zihinsel olarak diğer insanlar gibi olduğunun ispatı. Çünkü o da daha kötüsü başına gelmeden Tanrı’yı bir türlü kabullenemiyor.

Doktorlar için tedavi olarak adlandırılan şey Brown’ın kabusu oluyor. Çünkü Brown’dan tedavinin işe yaraması için artık sol ayağını kullanmaması isteniyor. Brown da ne istenildiğinin farkında olduğu için hayattaki tek arkadaşı sol ayağını tabiri caizse kesmek zorunda kalıyor. Fizik tedavi ile yavaş yavaş düzelmeye başlasa da yine de yaşamının sonuna kadar birilerine muhtaç olarak yaşayan ünlü bir yazar olarak hayata gözlerini yumuyor.

Kitabın edebi yönden bize bir artısı yok. Ancak hikayenin gerçekliği ve ispatlanmış başarının öyküsü çok hoş. Sol Ayağım, ayrıca MEB 100 Temel Eser arasına girebilmeyi başarmış bir kitap.

Filmi hakkında

Sol Ayağım (My Left Foot: The Story of Christy Brown), 1989 yapımı sinema filmidir. Christy Brown’u canlandıran Daniel Day-Lewis, filmdeki performansıyla en iyi erkek oyuncu dalında Oscar kazanmıştır. Brenda Fricker ise bu filmdeki performansıyla en iyi yardımcı kadın oyuncu Oscar’ını kazanmıştır. Ayrıca en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi senaryo dalında da Oscar’a aday gösterilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu