Dizi&Film

Platform Filmi İncelemesi

Popüler dizi ve film platformu Netflix’in, yine Netflix’te baskın olan İspanyolların 2019’da çıkardığı distopik bir film. Yaklaşık 1 buçuk saat olan bu film kurgu olarak tam anlamıyla “çakma”dır. Küp filmine benzer bir başlangıç yapılıp ardından neredeyse tamamını Küp filminden “araklamak” akla zarar. Bir de üstüne Küp gibi devam filmi çekerlerse şaşırmam!

Platform filminde insanlar 3 gruba ayrılıyor: Yukarıdakiler, aşağıdakiler ve düşenler. İnsanların buraya kendi istekleriyle geldikleri belli. Dış dünyada bir çeşit puanlama sistemi var ve herkes puanının yükselmesi için buraya geliyor. Veya bunun bir deney olma ihtimali de var. Ancak film biraz ilerledikçe dışarıda sanki bir tür doğal afet yaşanmış da bazı insanlar, insan kaynakları departmanı tarafından seçilerek buraya getirilmişler.

Küp filmi büyüktür Platform filmi

Küp’te ise farklı gruplarından oluşan insanlar her şeyden bihaber Küp’e getiriliyor. Burada açıkça bir deney yapıldığı anlaşılıyor. Platform filminde işin bu tarafı tam bir bilmece.

Platform’da, yukarıdan aşağıya doğru odalara doldurulan insanlar var. Yine yukarıdan aşağıya doğru gelen yiyeceklerden yiyorlar. Ancak bu yiyecekler yukarıdan aşağılara doğru azalmakta. Sonuç olarak da en aşağılarda bulunan insanlar açlıktan ölmek zorunda kalıyor. Ancak Küp’te ölümler daha sistematik ve matematik de bilmek gerekiyor. Kısacası Küp’te hayatta kalmak için biraz daha akıllı olmak şart. Platform’da ise bir yabani olarak da hayatta kalma ihtimaliniz var.

Platform da bir küp, yani boyut olarak. Yiyecekler sadece yukarıdan aşağıya doğru gidiyor, Küp’te ise her bir küp herhangi bir yöne doğru hareket ediyor. Bu kısım da akıllıca, çünkü ölümün kıyısında gezinirken “Acaba şimdi neredeyiz?” sorusuna cevap vermek daha zorlayıcı. Platform’da her ay bulunulan kattaki sıranız değişiyor. Bu da işin büyüsünü kaçırıyor: Hiçbir hesap kitap yapmaya gerek bile yok!

Sonuç

Çoğunlukla tek karakter sabit kalarak iki karakter arasında geçiyor film. Akış çok yavaş ve bu filmde yapabildikleri tek şey insanları açlığa terk ederek gerilimi artırmak. Küp gibi bir hedefi ve aksiyonu olan bir film değil. Belki de anlatılmak istenen şudur: “Dünyada herkese yetecek kadar yiyecek var ama insanlar açgözlü olduğundan her zaman fazlasını istiyorlar ve diğerlerine hiçbir şey kalmıyor.”

Burada da aklıma kapitalist sistem piramidi geliyor: 1. sırada kapitalizm (para), 2. sırada yönetenler (devlet), 3. sırada oyalayanlar (din sömürücüleri), 4. sırada öldürenler (asker), 5. sırada yiyenler (burjuva kesimi), son sırada ise biz çalışırız, biz beslerizciler (işçi sınıfı).

Eğer filmde verilmek istenen mesaj gerçekten de “açlık” ile ilgili bir durumsa anlatım biçimi yanlış. İnsanların aç kalmaktansa neler yapabileceğini hepimiz biliyoruz. Filmin sonu ise son dönemlerde moda haline gelmiş olan “farkında olmadan filmin sonunu getirememe” ya da “bilerek yarım bırakma” gibi paradokslarla bizi baş başa bırakıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu