Kitap

Vahşetin Çağrısı Kitap İncelemesi

Vahşetin Çağrısı, Jack London tarafından 1903 yılında yayınlanmıştır.

Kuzey kutup topraklarında insanlar sarı maden bulmuşlardı ve bu sarı maden için herkes kuzeye hareket ediyordu. Bunun için de insanlar köpeklere gereksinim duyuyorlardı. Güneydeki çiftliklerden birinde, tüm yaşantısı aylaklık ve tembel tembel güneş altında vakit geçirmek olan Buck adında bir köpek vardı. Bir çiftlik köpeği olan Buck’ı bir gün kaçırırlar ve hikaye başlar.

Kuzeye doğru gemi ile yol alan Buck, vardığında ilk kez karla tanışır. İlk başta ortama alışmaya çalışır. Kızgın kızak köpeklerini görünce afallar, erkenden kavgalara karışır. Ama kamçıyı sırtına yedikçe de kendine gelir. Diğer köpeklerden görerek kızak koşma işini öğrenir. Hatta zamanla onlardan bile daha iyi yapmaya başlar. En sonunda da liderliği ele geçirir.

Hırsızlık yapmayı, kavga etmeyi, insanların hayatını kurtarmayı öğrenir. Zamanla kana susamış, öldürme zevki olan bir köpeğe dönüşür. Romantizmi ve tatlılığı artık bir kenara bırakmıştır.

Bir gece uyanır ve önünde ince bir bozkurt görür. Sonra arkadaş olurlar. En nihayetinde vahşetin çağrısına kulak verir ve kurtlara karışır…

Buck, adeta bir insan gibidir.

İnsanların yaşadığı tüm o duyguları yaşar. Neredeyse tüm insani duygular yüklenmiştir. Konuşamasa da konuşulanları anlar gibi davranır. İnsanlar gittikçe yabanileşirken Buck’ın da kendi doğasını bulması kitabın ana mesajıdır.

Kitabın değişik bir akıcılığı var, konudan bağımsız alıp götürüyor ve uyuşmuş gibi oluyorsunuz. İsminden dolayı yetişkin kitabı gibi dursa da belirli bir yaş grubundaki çocuklar için de geçerli bir kitap olabilir.

1903 yılında yayınlanan ve yazarın adını ilk duyurduğu kitap olan Vahşetin Çağrısı, o dönem Londra’da en çok okunan kitap olmuştur. Ancak Jack London Vahşetin Çağrısı’nı yazmadan önce dergilere sattığı kısa öyküsünde acımasız bir köpeği anlatır. Köpek de intikam için sahibini öldürür. London, köpeği kötülüğün simgesi olarak gösterdiği için yapılan eleştirilere karşı, hayvanın davranışının asıl sebebinin sahibinin tutumu olduğunu dile getirmiştir. Bundan dolayı da Vahşetin Çağrısı’nı çıkarmıştır.

Not: Vahşetin Çağrısı, Jack London’ın Beyaz Diş’ten önceki kitabıdır. Bu seriyi okuyacakların önce Vahşetin Çağrısı’nı okumalarını tavsiye ediyorum.

Filmi hakkında bilgi: Vahşetin Çağrısı 2020’nin Şubat ayında gösterime girdi. Filmi anlaşılmaz ve yüzeysel buldum. Kitabı neredeyse yansıtmışlar, ancak filmi Harrison Ford bile kurtaramamış. Ayrıca köpeğin aşırı hareketleri kitapta sevilen Buck’ı burada itici kılmış. Zaten köpeğin animasyon mu gerçek mi olduğu bile anlaşılmıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu