DenemeFelsefe

Al O Riski!

Bazen risk almaktan korkarız. Çünkü o riskler bize kötü sonuçlar getireceğine inanırız. Peki ya baştan beri hatalı düşünüyorsak?! Aslında hayatımızda yapmamız gereken risk almaksa?!

Aşık olduğumuzda kendimize olan güvenimiz yerle bir olduğunu hissediyoruz. Yapmamız gerekenleri yapamıyoruz, yapmamamız gereken hataları fark edemeden yapıyoruz. Bunların hepside kendimize inanmayıp ve cesaret edemeyip risk alamamaktan geliyor.

Ve Sokrates bu konuda şöyle söyler;

“Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar”

Sokrates haklı aslında, neden cesaret edemiyoruz risk almaya ve neden istediğimiz hayatı bir başkası yaşasın? Hayat gerçekten kısa ve biz bu dünyaya bir kez geliyoruz, bizden de bir tane var. Neyin tartışmasını yapıyoruz ki. Elde edemeyeceğin sandığın bir şeyi elde etmek için biz risk alırız. Adı üstünde elde edemeyeceğimiz sandığımız şeyler, belki de çok güzel bir sonuca varacak bu risk belki de kötü olduğunu sandığında sana yeni bir kapı açacaktır.

O yüzden kimseyi dinleme ve al o riski.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Ellerine sağlık o kadar güzel olmuş ki bayıldım gerçekten. Kalemine hayran kaldım o kadar haklısın ki.

  2. Yazının bütününe baktığımda doğruluğunu kabul ediyorum fakat şu kısmına katılmıyorum; Aşık olduğumuzda kendimize olan güvenimiz yerle bir olduğunu hissediyoruz. Nedeni ise; aşk, insandan bu söylediğinin tam tersini meydana getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu