Deneme

Bu Kadın Kaç Yaşındaydı?

Dünyanın yükü kadının kafasındaydı. Sabah uyanacağı saatten akşam uyuyacağı saate kadar.

Gökyüzü neden maviydi, bu biber acaba acı mıydı, salonu Cuma mı süpürmeliydi yoksa hafta başına mı kalmalıydı, saçları ne çabuk uzamıştı, kargosu ne zaman gelecekti, yarın ne giymeliydi, kapıdaki kedi ne kadar üşümüştü, eti buzluktan çıkarmış mıydı?

Düşündükçe uzardı saçları, uzadıkça beyazlar çarpardı sabah aynada gözüne. Durup incelemeye vakti var mıydı? İşine geç kalamazdı, ekonomik özgürlüğünü elinden bırakamazdı, üstüne başına dikkat etmeliydi yoksa komşularıyla sorun yaşardı. Apartmana geç girmemeliydi eğer saat geçse parmak ucunda yürümeliydi. Bir kadın saat kaçla kaç arası sokakta olabilirdi? Bunu kim belirlemişti… Bu kadın kaç yaşındaydı?

Düşündükçe uzadı saçları, bu mesaj saat kaçta gelmişti, bu şarkı ne anlatıyordu, bunu neden söylemişti, neden beğenmişti bu çiçeği, evren bugün ne mesaj bırakmıştı, kim daha çok sevmişti dünyayı, neden kadındı, tanrı onunla ne kastetmişti… Bu kadın kaç yaşındaydı?

Düşündükçe uzadı saçları, yarınki sınav zor muydu, ilerde ne olmalıydı, ya üniversiteyi kazanamasaydı, bugün şanslı gününde miydi, sunumu beğenilmiş miydi, ortalaması bu dönem kaçtı, alttan dersi kalır mıydı… Bu kadın kaç yaşındaydı?

Düşündükçe uzadı saçları, kaç yıl sonra evlenmeliydi, geç mi kalmıştı yoksa çok mu erkendi, iyi bir anne olabilecek miydi, doğru insan kimdi, doğru neydi ve var mıydı, iyi olan kimdi, iyilik sadece bir kavram mıydı, herkes iyileri sever miydi, iyiler ne zaman kazanırdı, kötü olan kimdi, nerede kaybetmişti, en son nerede kazanmıştı… Bu kadın kaç yaşındaydı?

Düşündükçe uzadı saçları, bugün dolapta yemeği yoktu akşam yorgun olacaktı, yazılacak raporları, bakılacak hastaları vardı, yarın nöbete kalacaktı, yeni projenin yazılımı vardı, sabahki uçuşu için dinç olmalıydı… Bu kadın kaç yaşındaydı?

Düşündükçe uzadı saçları, sonuçları neden çıkmamıştı, doktor ne teşhis koymuştu, bunu nasıl aşacaktı, işten nasıl ayrılmalıydı, hangi ilaçları içmeliydi, ne kadar dinlen meliydi, istirahat raporu alsa patronu sorun eder miydi, hayat çok mu garipti, kaç gün kalmıştı… Bu kadın kaç yaşındaydı?

Düşündükçe uzadı saçları, o duvara bu yazıyı kim yazmıştı, camı kim kırmıştı, bu sokakta neden çöp kutusu yoktu, bu çikolata kaç kaloriydi, baş ağrısına ne iyi gelirdi, üst komşunun çocuğu neden bu kadar çok ağlıyordu, dünya neden yuvarlaktı, ozon tabakası bu sene iyileşmiş miydi, annesi şuan ne yapıyordu, kardeşi sınavdan kaç almıştı, eski kitapların olduğu koli neredeydi, o halı koridora olmamış mıydı, yeni aldığı gömleğin rengini değiştirse miydi… Bu kadın kaç yaşındaydı?

Yaşadıkça beyazladı saçları… Uzun ve beyaz. Düşünceleriydi bu saçlar, çabalarıydı, yorgunluğu ve mutluluğuydu, söyleyemedikleriydi, kızdıklarıydı, öfkesiydi, sustuklarıydı, göz yaşlarıydı, başarılarıydı, eviydi, kendisiydi..

Dünyanın bütün yükü kadının kafasındaydı kalbi de dahil. Hikayesi saçlarındaydı uzun ve beyaz saçlarında. Sabah uyandığında aynada önce saçlarını gördü. Dünyanın bütün yükü saçlarındaydı.

Kadın kesti saçlarını ve yeniden uyandı bir sabah dünyaya… Bu kadın kaç yaşındaydı?

gltnhzr

Sevgili Lanu...

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. bu kadın insanlık kadar eski ama hiç ölmeyen doğa kadar yeni bir varlıkmış gibi ve sanki ömrü bir papatya kadar kısa ama bir okyanus kadar uçsuz bucaksızmış gibi geldi bana. kime ne bu kadının yaşından canım önemli olan bu kadının yaşamış olması değil midir? hem şu çağda yetmiş yıl yaşayıp bir sap bile olamayan da var 1400 yıl önce bir rubai yazıp ölümsüzlüğü şiirle kazanan da.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu