İncelemelerKitap

Unutulmuş Bir Boğaziçi Yerleşimi: Beykoz

2009 yılında İstanbul’un 40 ilçesinin, 40 farklı kişi tarafından kaleme alınan kitaplarından biridir. Bu nedenle bu kitap serisi için bir ilktir diyebiliriz.

Bir Beykozlu olarak kitabı okumak keyifliydi. İlk başlarda aldığım haz yerini kısa bir süre sonra karamsarlığa bıraktı. Çünkü kitapta güzel şeylerden bahseden yazar birden rant, yeşil alanların talan edilmesi, gece kondu ve villaların keşmekeşlikleri gibi doğrulara geldi. Ne yazık ki bunlar çok üzücü. Beykoz‘un birçok güzel yerinin dokusunun bozulması, her yerin restauranta dönüştürülmesi, en fenası da satılması kötü örneklerden sadece birkaçı… Şu anda Beykoz, tam da Jack London’ın Uçurum İnsanları‘nda kendi bölgesini ve halkını betimlerken bahsettiği gibi bir kenara atılmış, hastalıklı bir hale bürünmüştür.

Kitabın geneline bakarsak yazım hataları dolu bir kitap. Buna da çok üzülüyorum. Kitabın başında tasarım, editör, yayınevi, yazar kısımları neden var bu hatalar olacaksa? Bunu gerçekten sırf kitap çıkarmak için yapıyorlar. Nedense nicelik bizde nitelikten hep bir adım önde olmak zorunda!

Kitapta Beykoz’un belli başlı yerlerinden bahsetmesi, özellikle de köylerinden bahsetmemesini biraz garipsedim doğrusu. Beykoz’da onlarca köy var. Kitapta anlatıldığı gibi sadece Göksu, Çubuklu, Hekimbaşı yok! Zaten kitapta belli bir noktaya geldiğinizde genelde yapısı değiştirilmiş yerlerden bahsettiğini görüyorsunuz. “Eski güzeldi, yeni güzel değil.” sonucu çıkıyor her cümle bitiminde. Kitap beklentimin çok altında kaldı. Umduğumu bulamadım. Bunu doğal karşılıyorum. Çünkü yazar olmayan birinden Beykoz’da yıllarını geçirdiği için Beykoz ile ilgili hatıralarını yazmasını istemişler. Kitabı okumamın da tek nedeni Beykozlu olmam.

İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olarak ilan edilmesinden sonra İstanbul’a ithafen yazılan 40 kitaptan biri olan Beykoz, ne yazık ki ticari amaçla yazıldığı ve biraz da reklamvari olduğu için özellikle Beykoz’u tanıyanlar için hayal kırıklığı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu