EdebiyatTarih

27 Mart Dünya Tiyatrolar günü/ Pandeminin Ardından


Asırlar boyu dile getirilmeyen duygu,düşünce,karakter ve hayatın bizlere biçtiği rolleri tiye alma sanatıdır tiyatro.

Üzüntülerimiz, sevinçlerimiz, tutkularımız, sessiz çığlıklarımız… Hepsi bir perdenin ardından aralanarak sunulur bizlere dış dünya ile aramızdaki görünmez bağlara.
Ülkemizde ve dünyada her sene birbirinden anlamlı ve klasikleşmiş oyunların oynanarak kutlandığı; 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü maalesef bu yıl da dahil olmak üzere perdeleri aralayamıyor. Çünkü geçtiğimiz yıl dünyayı etkisi altına alan bir oyuna ev sahipliği yapmaya mecbur bırakıldık.

Kim bilebilirdi ki bir virüsün başrolde olup hayatımızı aniden altüst edeceğini?

Geçtiğimiz sene Dünya Tiyatrolar Günü, İstanbul Şehir Tiyatroları’nın online olarak yayınladığı tiyatro gösterileri ile kutlandı. Bu yıl da aynı şekilde online olarak birçok belediye tiyatrosu yayınlamaya devam edecek. Peki Dünya Tiyatrolar günü ne zaman ortaya çıktı ve kutlanmaya başladı?
1948 senesinde kurulan Uluslarası Tiyatro Enstitüsü, 1961 yılında aldığı bir kararla; 27 Mart gününü ‘’Dünya Tiyatrolar Günü’’ olarak ilan etmiştir. Her sene enstitüye üye ülkelerin tiyatro ve sanat insanlarınca hazırlanan bildirisi sahnelerde okunmaktadır. 27 Martta tiyatrolar ücretsiz olarak sergilenir. Ve hiç tiyatroya gitmemiş insanlara tiyatroyu sevdirmek ve tanıtmak amaçlanır. Peki bu sene Dünya Tiyatrolar Günü yaklaşırken neler yapıldı?
Tüm dünyada Dünya Tiyatro Günü Uluslararası ve Ulusal Bildirileri yayınlandı. Bu sene ki Dünya Tiyatro Günü Uluslararası Bildirisi; ünlü İngiliz sinema ve tiyatro oyuncusu Helen Mirren tarafından hazırlandı.

2021 Yılı 27 Mart Dünya Tiyatro Günü Uluslararası Bildirisi ‘’Yeniden Tiyatro İçin Sabırsızlanıyorum’’

Geçtiğimiz dönem sanat ve performans camiası için oldukça zorluydu. Birçok teknisyen, zanaatkar, sanatçı normal şartlarda da belirsizlik olan bu meslekte hayatlarını güçlükle idame ettirebildiler. Ancak bu belirsizlikler onların aynı zamanda yeniden ayağa kalkıp daha cesur bir şekilde; üretken ve günümüz koşulları ile yenilikçi ve dinamik içerikler hazırlamalarına engel olamadı.
İnsanoğlu dünya üzerinde varolduğu günden bu yana birbirlerine hikayeler anlattı. Güzelim tiyatro kültürü de bizler burada olduğumuz sürece yaşamaya da devam edecek.
Yazarların, dansçıların, ses sanatçılarının, oyuncuların, müzisyenlerin, yönetmenlerin, tasarımcıların, yaratma güdüsü asla bastırılamayacak. Yakın bir gelecekte enerji ile hepimizin paylaştığı bu dünyaya dair yeni bir anlayışla meyvelerini verecek.
Sabırsızlanıyorum!
Helen Mirren

Dileriz tiyatro başta ülkemizde olmak üzere tüm dünyada eskisi gibi sergilenip ilgilileri tarafından izlenmeye ve alkışlara doymaya devam eder. Önce sağlık! Sonra sahne!
İnsan varsa tiyatro var, İnsan yaşarsa tiyatro yaşar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu