Dizi&Film

Salgın Temalı En İyi 8 Film

Not: Salgın Temalı En İyi 8 Film sıralaması, IMDb puanına göre yapılmıştır.

8) Körlük – Blindness (2008) 
2 saat 1 dakika – Dram/Gizem/Bilim Kurgu – IMDb 6.6

Jose Saramago‘nun 1995 yılında yazdığı Portekizce romandan uyarlama olan Körlük filmi, soyut senaryosuyla dikkat çekiyor. Kitapla temelli örtüşen filmde akıcılık için aynısını söyleyemeyiz. Konusuna gelince, nedeni bilinmeyen bir şekilde beyaz körlük salgını başlar. Farklı karakterlerle birlikte zorlu bir yaşam mücadelesi verirler ve aşırı kaotik bir dünyaya tanık oluruz.

Yönetmen: Fernando Meirelles
Oyuncular: Julianne Moore, Mark Ruffalo, Alice Braga

7) Salgın – Contagion (2011)
1 saat 46 dakika – Aksiyon/Dram/Gerilim – IMDb 6.7

Asya’da hayvanlardan insanlara geçerek ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan bir salgını konu edinen film son dönemlerde en çok izlenenler arasında. Salgın öksürük, yüksek ateş ve ölümle sonuçlanıyor ve günümüzde corona virüs ile birebir örtüşüyor. Film ayrıca kadrosunda birçok yıldız ismi barındırıyor.

Yönetmen: Steven Soderbergh
Oyuncular: Marion Cotillard, Matt Damon, Laurence Fishburne, Jude Law, Kate Winslet

6) Dünya Savaşı Z – World War Z (2013)
1 saat 56 dakika – Aksiyon/Macera/Korku – IMDb 7.0


Oyuncu olarak ilk oscarını henüz kazanan Brad Pitt, 12 Maymun filminden sonra bir salgın filmi ile tekrar karşımızda. Virüs her zaman olduğu gibi yine Asya’dan yayılıyor. Ancak bu kez daha hızlı olan zombilerle, işleniş bakımından fantastik görünüm artırılmış. Zombi yazarı Max Brooks’un 2006 tarihli Zombi Savaşı adlı kitabından uyarlanan film, ayrıca En İyi Korkutucu Sahne Dalında MTV Film Ödülü almıştır.

Yönetmen: Marc Forster
Oyuncular: Brad Pitt, Mireille Enos, Elyes Gabel

5) Yeryüzündeki Son Aşk – Perfect Sense (2011)
1 saat 32 dakika – Dram/Romantik/Bilim Kurgu – IMDb 7.1

Salgın konusunda kötü ün yapmış Asya’dan yayılan ve insanların nedeni bilinmeyen bir şekilde yavaş yavaş duyu organlarını kaybetmeye başladığı film dramatik bir şekilde işlenmiş. Filmin aşk üzerine kurulması onu diğer salgın filmlerinden biraz ayırmış gibi. Körlük filmi ile eşdeğer gördüğüm filmde kendinizi oradaki insanların yerine koyuyorsunuz ve artık bambaşka bir bakış açısı ile izlemeye başlıyorsunuz.

Bir yanda insanlığın sonu gelmişken diğer yanda aşklarını yaşamaya çalışan iki insanın hikayesi…

Yönetmen: David Mackenzie
Oyuncular: Ewan McGregor, Eva Green, Ewen Bremner

4) Ben Efsaneyim – I am Legend (2007)
1 saat 44 dakika – Bilim Kurgu/Korku – IMDb 7.2

Bilimkurgu ve korku yazarı Richard Matheson‘ın “Hepimiz Vampiriz” veya “Ben, Efsane!” adlarıyla bilinen romanından uyarlanan filmde, Virolog Doktor Yarbay Robert Neville (Will Smith), geceleri ortaya çıkan ve koku alma duyusu çok gelişmiş “Karanlık düşmanlar” denilen zombilerle mücadele etmek ve krippin virüsüne karşı aşı geliştirmek zorundadır.

Diyalogların az olduğu ve tamamen konuya odaklı filmde gerçekçi sahnelerle ürpertici sesler harika bir şekilde buluşturulmuş, filmin mesajı olarak da baştan sona umut dolu bir görüntü çizilmiştir.

Bakalım doktorumuz virüse karşı aşıyı bulabilecek mi?

Yönetmen: Francis Lawrence
Oyuncular: Will Smith, Alice Braga, Charlie Tahan

3) 28 Gün Sonra – 28 Days Later (2002)
1 saat 52 dakika – Dram/Korku/Bilim Kurgu – IMDb 7.6

Daha çok Batman serisinden tanıdığımız Cillian Murphy’nin başrolünde olduğu filmde virüs, maymunlar üzerinde yapılan deneysel birtakım çalışmalar sonucunca ortaya çıkıyor. Kısıtlı zombi sahnelerine rağmen gerilim dozu had safhada. Sınırlı görsel efektlerin bulunduğu film, birçok zombi- salgın temalı filmden de etkilenmiş gibi görünüyor.

Yönetmen: Danny Boyle
Oyuncular: Christopher Dunne, Kim McGarrity, Cillian Murphy

2) Son Umut – Children of Men (2006)
1 saat 49 dakika – Bilim Kurgu/Gerilim/Dram – IMDb 7.9

2027 yılında geçen, dramatik ögelerin fazlaca işlendiği, daha çok insanlığın ön plana çıkarıldığı bir film. Ağır işlenmesine rağmen düzgün kamera açıları ve yan karakterlerin yüksek performansları filmi kotarmış gözüküyor. Dünyanın sonu gelmiş gibi hissettiren bu filmde, salgın sonrası insanların kısır kalması ve 19 yıl sonra doğan ilk bebeği koruma, bunun yanında da çete savaşları anlatılıyor.

Yönetmen: Alfonso Cuarón
Oyuncular: Julianne Moore, Clive Owen, Chiwetel Ejiofor

1) 12 Maymun – Twelve Monkeys (1995)
2 saat 9 dakika – Gizem/Bilim Kurgu/Gerilim – IMDb 8.0

Daha çok komplo teorisi ve psikoloji üzerine temellenmiş olan filmde, James Cole (Bruce Willis) adındaki adamın geçmişe gönderilerek bir virüsün saf halindeki kaynağını bulması istenir. Geçmişe giden ve sürekli aynı rüyayı gören Cole’un aklı karışıktır ve boyutlar arası yolculuklarda kendini sorgulamaya başlar. Belki de Cole, bir akıl hastasıdır ve virüsü kendi uydurmuştur, kim bilir!

“Komplo Teorisi”, “Zindan Adası”, “Vertigo”, “6. His” gibi filmlerle de bağdaştırdığım ve sıra dışı bir senaryoya sahip olan filmde birçok gönderme de bulunmaktadır.

Yönetmen: Terry Gilliam
Oyuncular: Bruce Willis, Brad Pitt, Madeleine Stowe, Christopher Plummer

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu