Deneme

Anı Kumbarası

Para karşılığı olmayan tek kumbara:

ANI KUMBARASI

Her gün, her saat, her dakika yenileri ekleniyor. Bayram sabahı el öptükten sonra toplanan harçlıklar, bir pazar sabahı sekerek gidilip alınan eve gelene kadar köşesi yenmiş olan ekmekten artan 10 kuruşlar, bir cumartesi akşamı bakkaldan gazeteden yapılmış bir külahın içine doldurulan sokak kapısının önünde yenen 25 kuruşluk çekirdekler, küçük sarı paket içinde portakal kokan 10 kuruşluk cinolar, ertesi günün okul harçlığı olsun diye verilen 1 milyonlar… O zamanlar tabi para birimi lira değil milyondu. milyonlarım vardı benim çocukken. Çanakkale gezisindeyken aldığım minyatür top şeklinde bir kumbaram vardı. Bütün paramı onun içinde biriktirirdim. Hiç de dolduramamıştım ama…

Çünkü milyonların değer biçemeyeceği 10 kuruşluk, 25 kuruşluk anılar biriktirirdim. Onları da hiç kumbarama sığdıramadım, bırakamadım, ayıramadım yanımdan. Hayatımın en masum yerinde, çocukluğumda sakladım.

Doğduğumuzda küçücüktü o kumbara. Hep doldu durdu. Doldukça büyüdü, bir balon gibi genişledi daima. Durmadan da genişlemeye devam edecek ta ki patlayana kadar. Hayatın son bulduğunda o kumbarayı taşıyabilecek güçte kimse kalmaz artık dünyada. O yüzden patlar balon, saçılır içindekiler her yana her tarafa. Herkes nasibini alır tek tek, taşıyabileceği kadarını sahiplenir. Yaşatır onları kendi dünyasında onun da hayatı son bulana anı kumbarası bir balon gibi patlayana dek. Ama onun da anılarını sahiplenecek birileri vardır elbet. Bu bayrak böyle devreder durur son yaşam bitene kadar.

Ama korkma!

Yine sahipsiz kalmaz anılar. Çünkü anılar ve hayaller, geçmiş ve gelecek yan yana geçen iki otobüsteki insanlar gibi birbirine el sallar.

Aynı anda, aynı zamanda…

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. benim hiç milyonluk hayallerim olmadı, anılarım bazen bir kokuda bazen bir melodide saklı ama bütün bunların en iyi yanı sadece benim değil onları paylaştığım kişilerinde yani bizim olmaları. zaten tek başına yaşadığın anı sır kadar mühim bir şeydir paylaşacak nitelikte insan bulmak zordur buldun mu da bırakmak. en iyisi boş verin her şeyi önemli olan carpe diem yani anı yaşamak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu