Dizi&Film

%3 Dizisi ve Hayat Parametresi

Dünya için küçük ancak kendi dünyası için büyük amaç ve hayalleri için mücadele veren, vermekte olan ya da başlamak isteyip de bir girdaba sürüklenmiş, gayya kuyusundaki zamanı dolmuş, hareket vakti gelmişler için motive olabilecek ayrıca sorgulayarak kendilerine vizyon oluşturabilecekleri bir diziden bahsetmek istiyorum. Dizimizin adı %3 (yüzde üç).

Türü bilim kurgu, gerilim olan dizimiz 2016 yılı, USA yapım, IMDB puanı 7.7/10 olup şu an 2 sezonu bulunmaktadır. Dizimizin konusu kıtlık ve varlık olarak ikiye ayrılan dünyanın, kıtlık dünyasından varlık dünyasına geçmek üzerine kuruludur. Kıtlık dünyasında yaşayan her 20 yaşına giren genç, varlık dünyasına geçmek için elemelere katılıyor. Elemelere katılım için bir hakları vardır ve bu elemeleri katılanların yalnızca %3’lük kısmı seçilecek bir diğer deyişle elemeleri geçebilecektir. İçinde bulunduğumuz yüzyılda zenginler ile fakirlerin arasındaki uçurumun iki ayrı dünya oluşturacak noktadaki senaryolar epey fazla. Bunun sebebi elbette küreselleşmenin etkilerinden biridir ancak şimdilik konumuz bu değil.

Dizide kıtlık dünyasında her şey ilkel ve yokluk üzerine kuruludur. Varlık dünyasında ise geleceği temsil etmekte olup, ileri teknoloji ve bolluk refah üzerine kuruludur. Kıtlık dünyasından, varlık dünyasına geçmek isteyen adayların tabii oldukları sınavın adı ‘süreç’tir. Süreç; zeka, çözüm üretmek, psikolojik dayanıklılığa dayalı bir içeriğe sahiptir. Adaylar sürece katılımları sırasında mülakattan geçiyorlar ve çeşitli sorularla karşılaşıyorlar. Ölçüldükleri konu ise ne kadar istedikleri… Neyi istiyorlar ve gerçekten istiyorlar mı? Psikolojik olarak çok ağır gelebilecek diyaloglar ile devam ediyor ve sadece gerçekten istediklerini kanıtlayanlar mülakatı geçebiliyor ve her bir süreçte aday sayısı azalıyor.

Varlık dünyası bizim hayallerimiz ve varmak istediğimiz bir amaç olarak düşünülebilir ki zaten her bir insan temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra sosyo-kültürel ihtiyaçları için imkanları elde etmek için mücadele veriyor. %3’te düzenlenen, vaadi varlık dünyası olan süreç bizim hayal ve amaçlarımız doğrultusunda geçmemiz gereken keçi yolu olarak düşünülebilir. Aynı zamanda bizim keçi yolumuzun vaadi de üniversite sınavını kazanmak, bir işe girme ya da yeni bir iş kurma, hayaliniz olan bir sanatsal alanda üretim yapmak… Mottolar şu şekilde: mücadele et, tırnağın varsa kendi başını kendin kaşı, kendine inan, şüpheye yer verme, pes etme, yarattığını koru. Tüm bu mücadeleler ve var olma savaşı içinde olunan ‘süreç’i yani sistemi de sorgulamak ve “nasıl yaparım?” sorusu kadar “bunu neden yapmalıyım?” sorusunu da sormak gerekiyor.
Bu dizi yürüdüğünüz yolu hem sorgulayabileceğiniz hem de yoldaki çakıl taşları için motive olabileceğiniz bir yapım. Yazacak çok şeyin olmasına rağmen spoiler vermek istemediğim için burada bitiriyorum.

Mücadele ruhunuza şifa olsun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu