Dizi&Filmİncelemeler

Suits Dizi İncelemesi

Dikkat Spoiler!

Suits Özel İzleyicisinin Anlayabileceği Detaylar

Şirkette yapılan güç yürüyüşleri...

Konserve açacağı!

Harvey, klasik arabalar, takım elbise, ”Macallan”

Gerçek bir patron olmanın kilit noktası gardırop ve vücuduna tam oturan bir takım elbise, kıyafetler.

Harvey’nin günü her zaman kurtarması. Donna her zaman yanındır.

Kimse kimsenin kapısını tıklatarak girmez.

Louis, çamur banyosu, kedi, diktafon…

Jessica size ilham kaynağı olabilir.

Monolog savaşları…

Film alıntıları…

Blöfler…

Doğru Mahjong oyunana katılmak ve dedikodular…

Donna ve aşırı oyunculuk yeteneği… Donna her zaman haklıdır…

Sadakat duygusu…

Dosyaları masaya fırlatmak..

Kadın birliği…

Kedi velayeti…

Tuvaletlerde yaşanan dramalar…

Mike ve Harvey arasındaki “bromance” meselesi.

Harvey’nin bilinmeyen siyah ferrarisi.

Donna’nın belli bir sezondan sona Harvey ile ilişkisinde içsel sogulamalara girdiğinde daha iddialı kıyafetler giymeye başlaması…

İki Avukat Bir Diploma

Suits, Gabriel Macht ve Patrick J. Adams’ın başrollerinde oynadığı USA Network kanalında yayınlanan televizyon dizisidir. Dizinin yaratıcısı Aaron Korsh’dir. İlk sezonu 23 Haziran 2011’de başlamıştır. Toplam 9 sezon 134 bölümdür. Dizide fotografik bir hafızaya sahip olan Mike Ross üniversite hukuk bölümünde okurken okuldan atılmıştır ve hayatında bir düzen kuramamıştır. Öğrencilerin yerine sınava girmek geçim kaynaklarından bir tanesidir. Harvey Specter, Harvard Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. New York’da bulunan Harvard Hukuk fakültesinden mezun olmuş avukatların çalışabildiği bir hukuk bürosu olan Pearson-Hardman’da kıdemli ortaklığa yükselmiş başarılı bir avukattır.

GENEL DÜŞÜNCE

Her bir karakterin kendi içsel dünyasında çektiği bir yalnızlık vardı. Birbirine destek oluyordu. Kimse kimseyi arkasında bırakmıyordu. Harvey karakterinin Louis karakterine olan tavrı gereksiz olabiliyordu. Çoğu zaman acımasızca bir tavır sergiliyordu. Sezon ilerledikçe Harvey bile içindeki duygusallığı dışarıya çıkarttı ve bir nebze araları düzeldi. Bu durumun en büyük kaynağı Donna. Dizide ırkçılığa, cinsiyetçiliğe yer olmaması ayrı bie güzellikti. Şirketin başında bir kadın var ve triplere giren insanlar yok. Harvey gibi bir karakter Türkiye’de olsaydı eminim ki ben kadından emir almam diyerek işten çıkardı. Ki jessica karakteri de çok sert bir karakterdi.

Dizinin diyalogları dolu dolu geçiyordu. Dizinin başlarında hep mi bunlar kazanıyor diye sorguluyorsunuz. İnsana bu kadar mükemmel olmak saçma geliyor. Bu tarz olaylarda dizi gerçekçiliğini yitirir. 9 sezon boyunca kazandılar, kaybettiler, yükseldiler, düştüler, güldüler, ağladılar. Salt mükemmel karakter yazılmamış hiçbirine.

NOT: Harvey karakteri zeki, kurnaz, çalışkan, ukala, sinir bozucu biri. Her şeyiyle  unutulmaz bir karakter yazılmış. Köşeye sıkıştığında ki yüz ifadesi....

KARAKTERLER ARASI ÇATIŞMA-MOTİVASYON

Her bir karakterin kendine has tavırları, özellikleri vardır. Eğer o özellikler olmazsa senaryoda bir ”TİP” oluşturmuş oluruz. Louis karakterinin ev içi halleri, kıyafetleri, garip gülüşü, duygularını hemen yaşayıp ağlayabilmesi, gözlerinin dolması, ağlarken yaptığı yüz ifadeleri… Louis çok sinsi bir karakter olmasına rağmen çok vicdanlı. Kendisinden olmayan bir çocuğa babalık yapmaya hazır. 6.Sezon 11.Bölüm dakika 02.40. Neyse ki o kadınla birlikte olmadı. Kin tutan ve ani parlayan, kendi kafasında kuran biri. Sayılarla arası çok iyi. Louis her zaman Harvey ile çatışma halinde. İki tarafta çok başarılı avukat. Harvey daha öne çıkıyor. Dış görünüşü muhtemelen buna bir etken.

Yan Karakterler

Yan karakter olarak gösterilen kişiler ise Harvey’in sekreteri canım Donna ve avukat yardımcısı Rachel. Bana göre asıl başrollerdir kendileri. Canım Donna. Harvey’e akıl veren, ona sert çıkabilen ve sözünü geçirebilen biri. Donna her olayın ortasında, kenarında, köşesinde olduğu için bana göre Harvey’den bile daha çok başrol. Donna ve Rachel iyi arkadaş olmalarına rağmen kendi aralarında yaşadıkları çatışmalar göz ardı edilemez. Aralarının açıldığı, birbirlerini yanlış anladıkları zamanlar oluyordu. İkisi arasında sevdiğim taraf ise birbirlerinden özür dileyebilmeleri oldu. Birbirlerine adım atmaktan çekinen bir karakter yoktu.

Harvey ve Louis arasında da vardı bu durum. Herkes yaptığı hatadan sonra özür dilemeyi biliyordu. Kimse gurur yapmıyordu, Harvey bile. Bu tarz özür dilemelerde yine canım Donna’nın etkisi de büyüktü.

Jessica, insanları küçümseyen bir karakterdi. Yeri geldiğinde Harvey’i bile tehdit ederdi. Değişik özgün bir karakterdi. Sevdiği insnalara bile acıması yoktu. İçsel yaşamında bir vicdanı vardı.

Mike’ın Rachel, Donna, Harvey ile arasındaki çatışmada ailevi durumu vardı. Rachel ile sevgili oldu. Harvey ile aralarında usta-çırak, abi kardeş ilişkisi oluşmaya başladı. Donna ile bir yengecilik oynamıyor değild. Daha çok onu kollayan ablası gibiydi. Harvey’in Rachel’i ciddiye alması da uzun sürdü. Bu dördü aralarında güzel bir ilişki kurmuş olsalarda tartışmaları eksik olmuyordu. Aralarında oluşan bağ beni çok etkiliyordu.

Louis-Jessica arasında mesafeler vardı. Louis, ailedenmiş gibi hissedemiyordu, hissettirilmiyordu. Jessica işi düştüğünde ayağına gidiyordu. Louis’in farklı bir saflığı var. Buyrunuz 9.Sezon 1.bölüm dakika 04:44

KARAKTERLERİN FON HİKAYELERİ

Her bir karakterin fon hikayeleri zamanla senaryoda verildi ve hepsi de karakterlere sorulan sorulara cevap verdi. İzleyicinin aklında soru işaretleri kalmadı. Harvey, Louis, Rachel, Mike, canım Donna, Jessica… Her birin belli zaman dilimlerinde her yaptıkları davranış için geçmişe gittiler ve senarist orada izleyicilere travmalarını, davranış sebeplerini gösterdi. Harvey’nin, annesini yatakta tanımadığı bir erkekle yakalaması güvensizlik duygusunu getirmişti. Louis başarılı biri olduğunu, çevresinde çok sevildiğini ve Harvey ile çok sıkı arkadaş olduğunu ailesine iletmiş. Keşke Harvey ile de çok yakın olsalardı. Louis, kendisini yalnız hissediyor. Sadece ona ihanet etmeyecek bir arkadaş arıyor kendine. Mike, Louis için asistanlık yaparken Mike için pasta yaptırmıştı. Geri geldiğinde Mike ve Harvey birbirlerine sarılıyordu. Louis bu tarz olaylarda çok yıkılan bir karakterdi.

Canım Donna küçükken piyano çalıyormuş. Babasının isteği üzerine taşınıyorlar. Babasının onu duygusal olarak sömürdüğü dönemler olmuş ve babasına karşı hassas bir kadın. Mike’ın sadece yaşlı bir babaannesi var ve onu ziyarete gidip duruyor. Onun dışında kimsesi yok. Jessica pr kısmına kafayı takmış durumda ve şirketin isminin kötü etkilenmeyeceğini bilse hile hurda işlere bile girer.

DONNA/HARVEY İLİŞKİSİ

Canım Donna ve Harvey fizikende birbirlerine çok yakışan bir çiftti. Ne hata yaparlarsa yapsınlar birbirlerine olan sadaket duyguları çok güzel işlendi. Birbirlerine her tülü destek vermeleri. Biri şirketi yanlışlıkla batıracak hamle yapsa bile diğeri onu o durumdan kurtarıyor. Harvey bilerek Donna’dan uzak durması detayı vardı. Bir daha yakınlaşırlarsa Donna işten ayrılacaktı ve bunu biliyordu. 6.Sezon 11.Bölümün ilk sahnesinde rüyasında Donna ile bir gece geçirdiklerini ve Donna’nın işten ayrılmasıyla ilgili görüdğü rüyası da bunu somut bir şekilde gösteriyordu. Harvey, Donna’yı kaybetmemek için duygusal olarak ondan uzak duruyordu.

Donna zaten Harvey’e aşıktı. İki tarafta birbirine duygularını açmıyordu. İkisi arasında en özel sahnelerden biri de Harvey’nin 8.Sezon 16. Bölüm 43. dakikaya kalbimizi bırakmıştık. Tam 8 sezon beklendi biz bu an. Donna’yı sevdiğini kabullendiği ve bunun farkındalığını yaşadığı bir andı. Şirketten istifa ettiğini öğrendiğinde Harvey’nin hissettiği şeyler btün sezonlara bedeldi.

7. sezonda Harvey ve Donna’nın el ele tutuşması olayı vardı.

Aralarına psikolog Paula Agard girdi ve Donna kendi elleriyle Harvey’i ona itti. Canım Donna o aralarda canım olmaktan çıkmıştı. Harvey ile Donna yıllarca birbirlerine karşı naif bir yaklaşım içinde olmuşlar. Harvey, Mike için ”O giderse ben de giderim.” demişti bir olayda. Bu yaklaşımı, bu resti Donna için yapmadı ve bütün sezon boyunca üzüldüğüm tek noktaydı. Donna’nın peşinden koştu ve bir şekilde geri döndürdü şirkete. Harvey’nin içinde çok farklı duygular vardı ve Donna’yı kaybetmeye dayanamazdı.

“Life is this, I like this.”

Harvey Specter

Harvey, Donna’ya hissettiklerini güzel anlarda farkındalık yaşarayarak anladı. Işıltılı, mükemmel bir son. Işık hızıyla evlendiler. Umarım 10.sezonu gelir, gelmektedir, düşünülür.

”Benim geldiğim yerde birinci, ikinciye meydan okumaz.”

“İyi avukatlar gerçeklerden, mükemmel olanlar ise rakiplerinden endişelenir.”

Harvey Specter

Dizinin finalinde Mike-Harvey tanışmasına gönderme yapılması güzel bir sekans olmuştu.

Fatma Keskin

Senarist.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Vaay bu kadar detaylı dakika veren bir inceleme… Teknik kısımlara çok girilmemiş ama karakter açısından detaylı bir inceleme olmuş. Tebrikler keyifle okudum.

  2. Yine severek okuduk. Tebrikler yazınız için. Sinema eleştirmenliği konusunda her geçen yazınız da başarıyı arttırıyorsunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu