Dizi&Filmİncelemeler

Kadına Şiddeti, Cinsiyetçi Bir Dil ile Anlatan Netflix ”Mezarlık” Dizi İncelemesi

DİKKAT SPOİLER !

Oyuncu kadrosunda Birce AKALAY, Olgun TOKER, Şehsuvar AKTAŞ gibi popüler isimler yer almaktadır. Yönetmenliğini Abdullah Oğuz, senaristliğini Onur BÖBER, Özden UÇAR, Evren OĞUZ yapmaktadır. Dizi şiddet içeriyor ve konuşma dili argo üzerine. Tam Norveç, Danimarka, İspanyol suç, gerilim dizi tadı yakalanmış.

İstanbul Emniyeti’nde Özel Suçlar Birimi adı altında kadın cinayetlerine odaklanan bir birim kurulur. Komiser Önem Özülkü ise yeni kurulan bir birimin başına geçer. Burada dizi boyunca gördüğümüz bir cinayetin çözülmesinde ki en büyük zorluk olayı çözmeye çalışan ekipten çok ortaya konan ”güç” sorunudur. Emniyetin asıl amacı ise ”Biz bu toplumsal sorunlarla ilgileniyoruz.” olur. Tamamen PR kokan bu birime eğer davayı çözemeyecek gibi olurlarsa dosyanın hemen cinayet büroya aktarılması söylenir. Yeni açılan bu birimin başarı yüzdesinin düşmesini istememektedirler. 3.bölümde boşanmış kadınları öldüren katili, Netflixte yayınlanan The Chestnut Man dizisine benzettim. Oradada çocuklarını terk eden, onlara zaman ayırmayan kadınları öldürüyordu. Özel Suçlar Birimi bir çeşit cezalandırma sistemidir. Emniyetin mezarlık adı verilen eski bir arşiv odası birime tahsis edilmiştir.

Hasan Duru, Serdar ve Sofia… Önem’in ekip arkadaşları ve her birinin gizemli hikayeleri var. Serdar, Emniyet Müdürü babasının verdiği cezadan dolayı bu birimdedir. Sofia hackerdır. Önem ile tanışmaları ise çokta tesadüfi değildir. Bana göre birimin en önemli kişisi Sofia.

Karakterler

Her bir karakterin fon hikayesi var. Kızı cinayete kurban giden Hasan, babasıyla arasında problemler olan Serdar… Üç boyutlu karakter oluşturma açısından bakıldığında karakterler sıradan. Diyaloglar efsane değil. Özgün bir iş olsada seyirciye sunması ekside. Özgünlüğü ise bir gazetenin üçüncü sayfasına bakana kadar sürüyor. En başarılı bulduğum taraf ise cesetler. Gerçekçi ve üzerinde çalışılmış. Karakterlerin kendileirne has özellikleri yok. Kriminal bürodan gelen Berk’in kendine has özellikleri vardı. Bu tarz diziler zaten var. Hayatta gördüklerimizi tekrar ekranda görmek çokta bir mesele değil. Önemli olan daha farklı bakış açıları yakalamak. Dizi güzel ve sıradan.

BİTCOİNE GÖNDERME Mİ VAR?

Bitcoinin simgesi ve yazılan yazı arasında bir bağ var gibi gözüküyor. Senaryoya yazılan, ekranda görünen hiçbir şey boşuna değildir.

Oyuncular çaresizlik duygusunu iyi oynamış. Önemin sürekli stresten sigara içmesi… Senarist Özden Uçar, AD yapımda çalışmış. Dizide Göldeki Kadın 3.Bölümünde evlerdeki internet modemlerinin üstünde AD yazıyordu. Bilerek mi seçilmiş tesadüf mü tartışılır. Feriha karakteri ise dizinin önemli karakteri. Diziye baktığımız zaman olayları çözen asıl kişi Önem değil yan karakterler. Bütün ilgi Önem’de. Hayatın kuralına bir gönderme. Birinci bölümde çözülen cinayetin final bölümünde ceza indirimi verildiği haberini alıyoruz.

DİZİNİN EN BÜYÜK EKSİSİ !

Fazlasıyla cinsiyetçi küfür kullanılıyor. Kadın cinayetlerine, şiddete karşı bir savunma var. Kullandıkları dil cinsiyetçi ve aşağılayıcı bir dil. Bölüm sürelerinin 2 saat ve 2 saate yakın olması ise ayrı bir konu. 2.sezonun çekileceğini zaten final sahnesinden anlıyoruz. Hasan’ın kızını merak ediyoruz ve heyecanla bekliyoruz.

Fatma Keskin

Senarist.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu