İncelemelerKitap

Gerçek Tıp Kitap İncelemesi

Başlar başlamaz “vay be” dedirten kitap… Aidin Salih’in Gerçek Tıp adlı kitabında anlatılan şey aslında çok basit: Az yemek!

Bunun da detayına inebilmek için öncelikle kitapta sürekli ve üstüne basa basa anlatılanları iyice idrak etmek gerekiyor.

Yazar hastalıklara hep bir üst pencereden bakmış, hep daha ileriyi anlatmış. Hadis-i şerifler ve ayetler ile desteklemiş. Kitapta bazı tarifler de mevcut. Ama bunlar bildiğimiz yemek tarifi gibi değil, daha çok “kür” şeklinde.

Ne kadar sağlıksız beslendiğimizi biliyoruz ancak bu kitaptaki detaylar inanılmaz!

En basit bir sakızda bile 30’dan fazla renklendirici, tatlandırıcı veya çeşitli aromaların olması şaşırtıcı. Ayrıca bu sakızların yutulmasının da bazı mide rahatsızlıklarına sebebiyet verdiği aşikâr.

Aslında az yemenin önemini çok ama çok detaylıca işlemiş. Diğer taraftan çok yemenin hiç ama hiçbir yararının olmadığı gibi fazla ve karışık yenen yiyeceklerin de midede sindirilemeyip çürüdüğünden bahsediyor. Peygamber efendimizin şu hadis-i de bunu destekler nitelikte:

“Her hastalığın temelinde tokluk vardır.”

Su arıtma sistemlerinin zararlarından (böbrek yetmezliği), çamaşırda ve temizlikte kullanılan ürünlerin insan vücudunda görünmeyen felaketlere yol açtığından, özelikle limon ve sarımsağın antibiyotiklerden katbekat etkili ve sağlıklı olduğundan ve en önemlisi de bağışıklık sisteminin sindirimle meşgul olmadığı zaman özgürce çalışabileceğinden bahsediyor.

Özellikle her hastalıkta doğru beslenme, hacamat, ilaçlardan uzak durulması, az yemek, sık yememek önemli. Doğal yöntemlere başvurulması, kitapta sıkça bahsedilen kürler, tarifler; bunlar neredeyse tüm hastalıklar öncesinde yapılması gereken şeyler.

Gerçek Tıp ile ilgili en kötü şey, onunla yeni tanışıyor olmamdı.

Yıllarca tereyağını sağlığa zararlı diye anlattılar. Daha sonraları en iyisi tereyağı dediler ve son zamanlarda yine tereyağını kötülüyorlar. Aynı şeyi yumurta vb. için de söyleyebiliriz. Tamamen algılarla yaşıyoruz. Ne yazık ki bu algılardan günümüzde kurtulmanın bir ilacı (!) yok. Gıda sektöründeki akıl almaz oyunlara her geçen gün bir yenisi ekleniyor.

Aspartam

Neredeyse tüm paketli hazır gıdalarda, hazır içeceklerde yapay bir tatlandırıcı olarak kullanılıyor. Yazar, aspartam maddesinin zararlarını kitabın başından sonuna kadar anlatmaktan vazgeçmiyor. Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) aspartamın kanserojen madde içerdiğini açıkladı.

Çok sevdiğiniz şeylerden belki vazgeçemezsiniz. Ama yine de belli başlı yiyecek ya da içecekleri en azından bu kitabı okuduktan sonra azaltacağınızı düşünüyorum. Ayrıca “Evinize parfüm bile sokmayın!” diyen Salih’in üstünde durduğu önemli bir konu daha var: Temizlik maddeleri ve kişisel bakım ürünleri. Çamaşırda ve temizlikte sadece kokusuz sabun, kokusuz arap sabunu, çamaşır sodası, kil ve katkı maddesi içermeyen sabun tozları kullanmamız gerektiğini ve diğer her türlü temizlik maddesinin de eve sokulmamasını tavsiye ediyor.

Dünyadaki en korkunç yiyecek: Hazır mamalar

Piyasada “Anne sütüne benzetilerek yapılmıştır.” diye satılan tüm hazır mamaların zararları illaki hepimizin kulağına gelmiştir. Ancak neredeyse tüm anne babalar 2 yaşına gelmeden çocuklara hazır mamalar vermektedir. Başta böbrek yetmezliği olmak üzere bu tür hazır mamaların çocukların ilk yaşlarından itibaren belki de ölene kadar sürekli acı çekmelerine ve hasta olmalarına neden olmaktadır. Aidin Salih, Gerçek Tıp kitabında 2 yaşına kadar olan bebeklerin güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olduğunu belirtiyor. Ayrıca bu bebeklerin hazır mamaya ihtiyacı olmadıklarını dile getiriyor. Bebek anne sütünü reddetse bile evde taze meyvelerle hazırlanan mamaların verilmesi gerektiğini vurguluyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu