Dizi&Filmİncelemeler

Soul (Animasyon)- Film İncelemesi

‘‘Soul’’ yani Türkçe çevirisiyle ‘‘Ruh,’’ son zamanlar da izlediğim en iyisi animasyon filmiydi. Sadece benim beğenimle de kalmayıp 78. Altın Küre Ödülleri’nde en iyi animasyon film ödülünü de almaya hak kazandı. Pixar Animasyon Stüdyosu’nun ürettiği ve Walt Disney Pictures tarafından 2020 de yayınlanan başarılı bir  film.

Filme gelecek olursak şöyle bir giriş yapmak kısa bir özet niteliğinde olabilir; hayalinizdeki işi bulduğunuza inandığınız, görüşmenin sonunda fark etmediğiniz bir kanalizasyon çukuruna düşerek ölmek… Gözünü açtığında kendini bambaşka bir dünyada bulan Joe Gardner, bir yandan öteki dünyayı keşfetmeye çalışır bir yandan da evine,  ‘’gerçek dünyasına’’ dönmenin yolunu arar. Tabii ki bu süreçte başına gelenler hem komik hem de dramatik anlarla doludur. Bir şekilde dünyaya dönme şansı bulan Joe’nun bir de yol arkadaşı vardır. Sahibini bulmak için dünyaya gönderilmesi gereken minik, huysuz ve oldukça iğneleyici konuşan küçük ruh 22. Filme eşlik eden jazz müziğini de atlamamak gerek, orkestrayı o kafede sizde izliyorsunuz. Ana karakterlerimize eşlik eden yan karakterler de oldukça başarılı. Yan karakter dediğime bakmayın her birinin replikleri ayrı güzel ve tekrar duyulası nitelikte.

Belki de bu film size ruhunuzun nerede olduğunu ve bu hayatta ‘‘yaşarken’’ neler istediğinizi sordurtacak.

-Yüz gösteriye çıkıyorsun ve bir tanesi muhteşem. Her zaman bu akşamki gibi olmuyor.

-Evet. Peki, sırada ne var?

-Yarın akşam tekrar gelip hepsini tekrar yapacağız.

(Joe’nun yüzü düşer.)

-Ne oldu, öğretmen?

-Hayatım boyunca hep bugünü bekledim. Farklı hissedeceğimi düşünmüştüm.

-Bir balıkla ilgili bir hikaye duymuştum. Yaşlı bir balığa doğru yüzüyor ve diyor ki ‘‘şu okyanus denen şeyi bulmaya çalışıyorum.’’ ‘‘Okyanus mu?’’ diyor yaşlı balık. ‘‘Tam da içindesin.’’ ‘‘Bu mu?’’ diyor genç balık. ‘‘Bu su. İstediğim şey okyanus.’’ Yarın görüşürüz. *Alıntıdır

Film incelememizin sonlarına doğru yaklaşıyoruz. Benim için izlemesi keyifli ve oldukça başarılı sayılan Soul filmi, tekrar tekrar izlemeye değer. Animasyon filmler de hem her yaşa hitap edildiğini hem de fantastik kurgunun daha iyi yansıtıldığını düşünüyorum. Eğer filme ayıracak yaklaşık iki saatiniz varsa şimdiden iyi seyirler dilerim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Soul, benim de izlediğim en iyi animasyon filmlerinden. Özellikle grafikler çok başarılıydı. Konu olarak da duygusal bir yapısı var. Aslında bir animasyonda olması gereken her şey var. Yazı için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu