Edebiyat

Felsefe Okumaya Başlayacaklara 5 Kitap Önerisi

Felsefe gibi oldukça geniş kapsamlı bir alanla ilgilenmek elbette çok kolay olmayacaktır. yaptığım liste tamamen kişiseldir. Ben felsefe okumaya 4. sınıfta Tolstoy – İnsan ne ile yaşar ile başladım siz düşünün artık nasıl bir liste olacak. Umarım beğenirsiniz.

1: Filozoflarla 5 Çayı

Çay yanı kitapları gibi… harika bir kitap ben şuan Doğa Filozofları’ndayım. her şeyi çok güzel ince ince açıklıyor. Filozofların; insanın varoluşuna, arayışlarına ve nasıl daha mutlu bir birey olabileceğine dair fikirleri, binlerce yıldır insanları da içine almaya devam ediyor.  Farklı coğrafyalardan filozofların yaşamları ve fikirleriyle günümüz insanına nasıl seslendiğini çok net bir şekilde göreceksiniz. Doğa Filozofları’nı okurken Herakleitos, Parmenides, Pisagor, Milet Filozofları, Çoğulcular ve Atomcular ile keşiflerle dolu bir serüvene çıkacak; varlığa, doğaya, maddenin özüne, matematiğe, uyuma, müziğe, harekete ve değişime ve daha pek çok kavrama dair bir ufuk turu yapacaksınız.

2: Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer

Felsefeyi mizahla anlatan harika bir kitaptır kendileri. Okurken yanınıza bir not defteri almalısınız. Metafizik, Tümevarım, Stoacılık, Koşulsuz Buyruk, Altın Kural ve daha fazlasını bulmanız mümkün kitapta. Ama tek farkla… Her bölümde sizi bir konu ve her konuyu daha iyi kavramak için bir fıkra bekliyor. Her fıkra arasında da konuyla ilgili açıklamalar buluyorsunuz. Bu da hem okuma hevesini arttırıyor hem de anlama kolaylığı sağlıyor.

3: Felsefeye Giriş – Ahmet Arslan

424 sayfada felsefe ile ilgili çok yararlı bilgiler öğreneceğiniz bir giriş kitabıdır. Bu kitap sizlere Felsefenin kendisi, felsefe ile bilim, sanat, din gibi diğer temel kültürel etkinlik arasındaki ilişkiler; felsefenin ana kavram ve problemleri, felsefenin belli başlı ilgi alanları ve disiplinleri, bu alanlarda ve disiplinlerde temayüz etmiş filozoflar tarafından geliştirilmiş olan kuramlar, ortaya atılan görüşler, felsefi akımlar hakkında derli toplu, açık, öz yeterli bilgi vermesi; kısaca felsefeye doğru ve sağlıklı bir giriş yapmanız için yeterli imkanı sunuyor.

4: Felsefe’nin Arka Merdiveni

Thales, Sokrates, Marx, Russel gibi 34 düşünürün hikâyelerini, gündelik yaşam tarzlarının nasıl olduğunu, düşünce yapılarını sade ve anlaşılır bir dille anlatmış yazar. Derslerde genellikle yüzeysel baktığımız kişilerin hayatlarını daha ayrıntılı görmenizi sağlıyor. İçerisinde çok enterasan hayat hikayeleri var.

5: Nietzche Ağladığında

Herkesin okuyabileceği tarzda bir kitaptır. anlamca çok derin olduğu için bazen birçok kez okumanız gerekebilir. Nietzsche Ağladığında Irvin D. Yalom tarafından yazılmış, ümitsizliği ve yanılsamaları konu alan bir düşünsel romandır. Roman, Nietzsche’nin hayatını ve düşüncesini, psikanaliz ile harmanlayarak anlatır. Romanın ortamı psikanalizin doğumu öncesinde olan 19.yüzyıl Viyana’sıdır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu