İncelemelerKitap

Fyodor Dostoyevski Kumarbaz Kitabı İncelemesi

Fyodor Dostoyevski tarafından 1866 yılında yayınlanan, kendi hayatının bir bölümünü anlattığı ve kumar borcunu ödemek için yazdığı Dünya Klasikleri arasına girmiş kısa romanı.

Son cümleye kadar hala kumar oynamasını anlatması, kitabın özetidir diyebilirim. Yemek yiyeceğine kumar oynuyor. İnsan gibi yaşayacağına kumar oynuyor; oynuyor da oynuyor ve bitmeyen bir hırsla… Bu hırs para kazanmaktan öte bir şey, daha önce deneyenler bilir. Sırf kazanmak da işe yaramaz, çünkü arkası gelir. Elindeki son kuruşa kadar oynayacaktır. Sonunda birilerine muhtaç olacak, sokaklara düşecek ya da intihar edecektir.

Kitapta öyle bir anlatım ve akış var ki gidip bir rulet masasına oturabilir ve son paranıza kadar oyun oynayabilirsiniz.

Karakter tüm parasını kaybeder. Tam salondan çıkacakken cebinde bir altın daha bulur. Bu tek altın 1 öğünlük yemek parasına denk gelir. Koşa koşa masaya dönüp şansını tekrar dener. Kendisini yıllarca geçindirecek parası da olsa yine o paranın tümüyle rulet oynar. Sonlara doğru kazanır gibi olsa da sonuçta yine kaybeder. Bu kayıp para, saygınlık, eş dost, aile veya hepsi birden olabilir.

Ama en sonunda kitaptaki şu cümleye de hak vermiyor değilim: ‘Kumar oynamak neden diğer para kazanma yollarından bir parça daha kötü? Mesela ticaret yapmaktan nasıl daha kötü oluyor? Doğru, yüz insandan sadece biri kazanabiliyor ancak bundan size ne?’ Bence Dostoyevski’nin bu kitabı kaleme alabiliyor olması bu cümlenin içinde saklı. Çünkü tüm itibarını yerle bir ediyor. Genel olarak kötü diye tanımlanan bir hayat sürüyor. Buna rağmen takıntılı olmayan, cesur ve güçlü bir insan hissi veriyor.

Dostoyevski okurken şunu hissediyorum: Her karaktere kendinden bir şeyler katıyor, kendi hayatını onlara pay ediyor ve kendinden bu şekilde uzaklaşıyor. Zaten bu kitapta da kumarbaz hayatını anlatmıştır.

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski hakkında

Dostoyevski, 1821’de Rusya’da doğmuştur. Tüm dünyaya göre tarihin gelmiş geçmiş en iyi yazarıdır. Acılarla dolu bir hayat yaşamasına rağmen mühendis olmayı başarmıştır. Ardından orduya katılarak asker olmuş bir yazardır. Tüm yazılarında hayatını bir kez de yazarak yaşamıştır.

1997 yapımı drama tadındaki The Gambler filmi bu kitaptan uyarlamadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu