Dizi&Film

Extraction İncelemesi

Extraction, Tyler (Chris Hemsworth) adındaki paralı askerin, Hindistan’da bir suç patronunun çocuğunun kaçırılmasından sonra kurtarma operasyonu için tutulmasını konu alıyor. Kurtarma operasyonunda çatışma sahneleri inanılmazdı. Dikkatimi en çok çeken şey, özellikle araba sahnelerinin değişmeden ve uzun süre çekimler yapılması. Böylece doğallık ve gerçeklik artmış. Bunu nasıl başardılar, hayret verici! Kamera arkası çekimlerini de izlemenizi tavsiye ederim.

Kaçırılan çocuğun piyanoyu sevdiğini ve çaldığını bilmemiz, dramatik sahnelerde fondaki piyano seslerinin kulağa daha hoş gelmesini sağladı. Filmin iniş çıkışlarını da güzel ayarlamışlar. Aksiyonunun içine duygusallık katmamış, ayrıca işlemişler.

65 milyon dolar bütçe ile çekilen ve Hindistan’da geçen filmde polisin de içinde olduğu çatışmalar, çocuk yaştaki insanların elindeki koca koca silahlar her ne kadar şiddetin boyutunu artırsa da aksiyon filmlerinde istenen her şeyi karşılamış gözüküyor. Üst üste onlarca adamın vurulması sizin de aklınıza Clive Owen’ın ‘Hepsini Vur’ ve Keanu Reeves’in ‘John Wick’ filmlerini getirebilir. Ayrıca gerektiği yerde devreye giren yardımcı karakterlerle de dengeyi iyi ayarlamışlar.

Sözün özü aksiyon filmi nasıl çekilir ve nasıl oynanır gösterilmiş. Aksiyon severler mutlaka izlemeli.

Sonu da merak uyandırıcı, belki devamı gelir diye düşündürüyor. Filmin yönetmeni Sam Hargrave Extraction’ın devamı olabileceğini açıkladı. Ancak bunun Extraction devam filmi olarak değil de farklı bir hikaye ile ilerleyebileceklerini belirtiyor.

Çıkış tarihi: 24 Nisan 2020
Süre: 1 saat 56 dakika
Yönetmen: Sam Hargrave
Oyuncular: Chris Hemsworth, Gülşifte Ferahani, Randeep Hooda, Sam Hargrave, Rudhraksh Jaiswal

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Aksiyon filmlerinde en ateşli sahnelere konulan duygusal sahneleri hep gereksiz ve sıkıcı bulmuşumdur.. Çünkü benim düşünceme göre filmin genel konseptine hep aykırı..Ve son zamanlarda izlediğim aksiyon filmlerinin çoğunda bu aykırılığa maruz kalıyorum..Filmin genel konusu hoşuma gitti..Spoiler verilmeden genel tema anlatılmış.. İzlenecekler listeme aldım.. Teşekkürler 🙂

    1. Extraction’ın aksiyon dozu çok yüksek. Bu yüzden işin dram kısmı kafaya takılacak boyutlarda olmuyor. Ancak yine de dikkat çekiyor tabii ki. Kısacası bir aksiyon filminden alman gereken her şeyi buradan alıyorsun. Son zamanlarda izlediğim en iyi aksiyon filmi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu