DenemeEdebiyat

Uzaktan Sevmek

Sevdanın en çilekeşi, en zorudur, uzaktan sevmek… Sevginin en yalın ve en temiz hâlidir. Umutların tükenmediği, “belki” ile başlayan cümlelerin sonsuz sayıda olmasıdır. Senin olmayan bir insanı senin gibi yaşamaktır. Onunla başlayan cümlelerin seni hayata bağlamasıdır.

Uzaktan sevmek, tanıkları olmayan, hiç kimse ile paylaşılmayan, tek başına yaşanılan, yüreğe çöreklenen, yoktan bir sevgi inşa etmektir.

Sevdiğine seni seviyorum diyemeden sevmektir. Onun yüreğinden uzak olarak sevmektir. Sevdaların en acısı ve en kanatanıdır.

Uzaktan sevmek, sürekli yan yana olup seni seviyorum kelimesini diyememektir. Her gün görüp de sevgini belli edememektir. Sevmekten bir gün olsun vazgeçmeden, sevgini ona anlatmadan, ellerini tutamadan, kokusunu duyamadan sevmektir. Sevdaların en zorudur. İnsanı iki büklüm eden, acıdan ölüm derecesine getiren sevgidir, uzaktan sevmek.

Uzaktan sevmek demek, her gün ona ulaşma, ona duyduğun sevgiyi anlatma heyecanı ile yaşamaktır. Sevginin en saf, en katkısız hâlidir. Paylaşılmadığı için yıpranmayan, sürekli taze kalan sevgidir. Horlanmadığı, küçümsenmediği için sadece filizlenip büyüyen ilk günkü gibi taze kalan sevgidir. Sevdiğinin gözünde yerinin hiç değişmemesine sebep olan sevgidir. Kirlenen sevgiler arasında en temiz kalan sevgidir. Sensiz de seni sevebiliyorum demektir. 

Uzaktan sevmek demek beklemek demektir. Hissetmesini beklemek, görmesini beklemek, gözlerinin içine bakmasını beklemek, olmayacağını bildiğin hayâllerin gerçekleşmesini beklemek…

Zordur uzaktan sevmek, taşıyamaz her yürek. Kavuşma ümidi ile yaşamaktır, heyecanlanmaktır onu her düşündüğünde, gerçekleşmeyecek türlü türlü hayâller kurmaktır.

Uzaktan sevmek demek tıpkı Cemal Süreya’nın dediği gibi:

“Öyle uzaktan seviyorum seni!

Elini tutmadan.

Yüreğine dokunmadan.

Gözlerine dalıp dalıp gitmeden.

Şu üç günlük sevdalara inat,

Serserice değil adam gibi seviyorum.

Öyle uzaktan seviyorum seni!

Sana söylemek istediğim her kelimeyi,

Dilimde parçalayarak seviyorum.

Damla damla dökülürken kelimelerim,

Masum bir beyaz kâğıtta seviyorum.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu