Dizi&Filmİncelemeler

The Batman

Kadrosunda Robert Pattinson, Jeffrey Wright ve Colin Farrell gibi ünlüleri barındıran The Batman’in 2022 yılına damga vurduğunu söylemeyi çok isterdim. Şöyle ki sahnelerin klasik cadılar bayramı konseptiyle açılması, Gotham başkanının öldürülmesi ve bir bilmecenin çözülmesi… Tüm bu alışılagelmiş sahneler, artık kemikleşmiş bir Batman filmi için bırakın yeterli olmayı filmi iyice sığ bir hale getirmiş.

Batman bir kahraman mı yoksa…?

Dahası, yine bir düzene, hükümete, siyasilere karşı gelmeden yola çıkılarak kaos yaratan ve tabii ki travmaları olan bir kötümüz var. Kahramanımız da bunlarla savaşıyor. Bu sefer polisle daha da iç içe. Tabii yine bir klişe olarak Batman’e karşı iyi polis kötü polisler de var. Sizce de bu durum artık etkisini yitirmedi mi?

Kötü karakter – The Riddler

Birçok suç işleniyor ama Batman “Ben her yerde olamam.” gibi masum bir cümle kuruyor. Böylelikle gerçeğe bir adım daha yaklaştıklarını düşünüyorum. Nihayet eski Batman’lerde çokça eleştirilen konuları absorbe etmişler. Bu film, bir nevi eski Batman’lerin açıklarını kapatan ya da kapatmaya çalışan bir film olmuş.

The Batman

Daha kompakt bir Batman’e doğru

Daha zeki bir düşman, daha çok not bırakan bir düşman, daha karanlık sokaklar; Gotham’ın gündüzü bile karanlık… Her şey kat be kat yoğunlaştırılmış. Ancak karakteri Batman kostümüyle daha çok gördük. Yani Bruce Wayne karakteri neredeyse yok gibiydi. O yüzden bu kadar “yoğun” bir Batman, şımarık çocuk Wayne’in de yükünü almış oldu.

Gotham City

Özetlersek bu Batman’in tek çekilme amacı olmalı: Daha yakışıklı ve daha genç biri oynasın da kurtulalım. Ayrıca daha az konuşsun ki daha da gizemli olsun. Batman’in daha çok dış ses olarak var olduğunu söyleyebilirim. Ama yeterince büyük bir Batman değil. Hatta kol kasları benimkinden bile küçük ve zayıf…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu