DenemeEdebiyat

Haydi Sor!

İnsan ne ile yaşar? Neden yaşar? Nasıl yaşar?

Bu sorulara verecek çok cevabımız var ya da hiç cevabımız yok. Mühim değil. Zaten mühim olan da cevaplar değil. Çok etkilendiğim bir konuşmacı şunları demişti: ”Bize olası olabilecekleri yaşatan cevaplar değil, sorulardır. Zihniniz sorduğunuz sorulara cevap bulabilmek için durmadan çalışır ve nihayet cevaba ulaşır. Bu yüzden sorduğunuz sorular çok önemlidir.”

Örneğin; “Hayatım daha ne kadar kötü olabilir ki?” diye sorarsanız zihniniz sorunuzu cevaplandıracağından hayatınızın daha ne kadar kötü olacağını gösterir size.

Hiç yaşamadınız mı bunu? Tam da bir gün bu soruyu sorduğunuzda kendinize şu an yaşamakta olduğunuz kötü olayı mumla aratacak daha kötü bir olay gelmedi mi başınıza? Ya bu sorunun tersini sorduğunuz gün neler olabilirdi düşündünüz mü hiç?

Soru sormak geleceğimizi şekillendirmeye eş değer nitelikte muazzam bir güçse neden herkes sorulardan kaçıp korkunç cevapların kucağına atar kendini?

Sığınacağınız güvenli liman sorular olmalı, cevaplar değil. Sandığınızın aksine verilmiş her cevap bir tuzaktır aslında. Zihnini kullanmayı unutturan bir tuzaktır insana.

Hayatımız boyunca cevaplara yöneltildiğimiz için doğru sormayı bilmiyoruz. Bilmediğimiz gibi de gördüğümüz, duyduğumuz, hissettiğimiz her yerde kaçıyoruz onlardan. Ancak bazen duvara tosluyoruz. Fikrimce önümüzdeki en yüksek ve güçlü duvar bu üç sorudan oluşuyor.

  • İnsan ne ile yaşar?
  • Neden yaşar?
  • Nasıl yaşar?

Eğer ki bu soruları doğru yerde, doğru zamanda ve doğru şekilde sormayı becerebilirsek varlığını sürdürebilmek için bize ihtiyaç duymayan dünyada neden var olduğumuzu anlamlandırabiliriz. Adeta bir canavar gibi yakıp yıkarak sahip olmaya programlanmış insanı bu ekosistemden çıkardığımızda dünyanın bir cennete dönüşeceğini görebiliriz.

Ve cevabın aslında sorunun içinde saklı olduğunu fark edebilirsek probleme de derde de kucak açarak mutlu olmayı becerebilir; doğru sorunun, bizi huzura kavuşturan bir araç olduğunu kavrayabiliriz.

Nefes aldığınız sürece doğru soruyu, doğru zaman ve yerde sorabilme cesaretinizin olması dileğiyle…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu