DenemeEdebiyat

Mor Matruşka

On sekiz yaşında başlıyor büyümeye matruşkalarımız. İçimize attıklarımızla ve içimizde tutamadıklarımızla. Döndükçe kendi İçimize, bazen kaybolmamız bazen cevapları önce kendimizde bulmak isteme çabalarımız(hepsi matruşkadan).Canımızı en acıtanı en derine baskılıyoruz ve saklıyoruz. En mutlu anımız üstteki bebekte mi? En büyük korkularımız ortadakinde belki. En tatlı beklentiler ve heyecanlar… onlar her anda her bebekte bize eşlik ediyorlar. Koruyucu duygularımız onlar belki de.

Sizin matruşkanız kaç bebek ? Kaç şeyi içinize attınız, kaç şeyi sakladınız ya da içinizde keşfedilmemiş kaç şey var? Neler gördünüz neler geçirdiniz dünyaya geldiğinizden beri. Hipokampüste kaç anı birikti onları kaçıncı bebeğe yerleştirdiniz? En sevdiğiniz şarkı çaldığında ilk hangi bebek kıpırdanıyor, yağmur yağdığında sırılsıklam yakalanınca hangisi işte buradasın diyor size …

Söylemediğiniz, henüz kimseyle paylaşmadığınız kaç sır var matruşkada? Resim yapmayı nereden öğrendiniz, enstrüman çalmaya nerede başladınız, bu yemek tarifini ne zaman denediniz, siz bu filmi önceden mi izlediniz, şuan en popüler olan dergiyi siz ilk çıktığında mı keşfettiniz, ilk nerede ağladınız, ilk nerede aşık oldunuz, kimsenin bilmediği o saklı yeriniz nerede,hangi filme ağlarsınız, hangi şarkıda dans edersiniz, gözünüzü kapatınca hangi şehrin sokağında bulursunuz kendinizi, hangi kokuyu hiç unutmazsınız, hangi defteri hiç yanınızdan ayıramazsınız, yüzmeyi nerede öğrendiniz, bisikletten ilk ne zaman düştünüz, ilk kime küstünüz, ne zaman kendi ayaklarınız üstünde durdunuz, ilk paranızı ne zaman kazandınız?

Ne çok şey var değil mi…neler yaşanmış neler öğrenilmiş, nerelerden geçilmiş ve nereye varılmış. Yada hala hangi yoldayız? Belki tüm yaşantımız boyunca aradığımız şeyi bulduğumuzda oturup ağlarız. Varmak mı mutlu eder matruşkayı yoksa aramak mı? O saklamayı sever oysaki.

On sekiz yaşından önce büyüttünüz belki de siz matruşkalarınızı. Belki çoktan otuzlu yaşlarında  ama fark etmediniz.

Her insanın birer matruşkası var mıdır tartışılır belki ama kendi içimizde sadece 1 kişi olduğumuzu kabul  edebiliyor muyuz? İçimizde sakladığınız çocuk nerede? Belki hiç çocuk olamadık, belki çok erken büyüdük belki de hep çocuk kaldık. Ama mutlaka ulaşamadığınız o şeyi içimizde bıraktık. İçimizde kalan o şey her neyse işte o matruşkamızın ilk bebeği oldu. Açıp açıp en içtekine ulaştığınız o parça oldu.

Ben mor bir matruşka büyütüyorum, sizin matruşkanız ne renk?

gltnhzr

Sevgili Lanu...

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu