Dizi&Film

Finch Filmi İncelemesi

Finch, Tom Hanks’in başrolünde olduğu ve 2021 yılında çıkarılan film. Bence beklenen sükseyi yapamadı. Hanks’in halihazırda tek bir kötü filmi olmamasını çalıştığı yönetmenleri ve senaryoları titizlikle seçmesine bağlıyorum. Ama ne yazık ki bu filme kadar…

Hangisi efsane?

Günümüzde yaşanan salgınla beraber ağırlıklı olarak kıyamet temalı filmler ön planda. Ancak bununla beraber Will Smith’in Ben Efsaneyim filmine benzer yanlarının olması bu filmi aşağı çekmiş. Hatta aynısı diyebilirim. Kaldı ki Ben Efsaneyim’de birçok gönderme mevcut iken bu filmde salt olarak bir insanın duygusal boşluğunu köpek ve robotlarla doldurması var. Bir ara Tom Hanks’in Cast Away filmine benzememesi için dua ettim desem yeridir. Çünkü Cast Away’in yönetmeni Robert Zemeckis, Finch’te yapımcı koltuğunda. Cast Away’da bir topu arkadaş edinen Hanks, Finch’te ise bir köpek ve robotla dostluk kuruyor.

Kıyamet sonrası kurgusu

Film tipik bir “kıyamet sonrası dünya”yı ele almaktadır. Güneş patlaması sonrası ultraviyole radyasyonu ve yüksek sıcaklık ortaya çıkıyor. Karakterimiz Finch de koruyucu giysisi olmadan güneşe çıkamıyor. Ben Efsaneyim’de ise zombiler güneşe çıkamıyordu. Kısacası son yıllarda görmeye alıştığımız distopyalardan biri.

Dünyada tek başına hayatta kalma filmlerinde yalnız karakter genelde akıl sorunları yaşar. Günleri şaşırır, bazen kim olduğunu bilmez ve sonunda delirir. Neyse ki Finch’te buna benzer bir klişe yok. Ancak bir klişe varsa o da köpek… Bu filmdeki insan-köpek-robot üçgeni pekala insan-robot ikilisine dönüştürülebilirdi. Demek ki köpeklerin kıyamet sonrası dünyada en az insanlar kadar şansı var ki bu kadar çok köpek var! Ancak yine de bu köpeğin gerçek bir köpek mi yoksa onun da mı bir robot olup olmadığını anlayamadım. Eğer gerçekse (iyi eğitilmiş) bu köpek en az Tom Hanks kadar iyi oyuncu diyebilirim.

Genel olarak kaliteli bir yapım ortaya çıkmış olsa da benzer filmlerin çokluğu, köpek-insan dostluğunun bu kadar çok anlatılması (diğer hayvanlara haksızlık), dünyadaki salgın nedeniyle oyuncu performanslarının da düşüşü, konuların derin işlenememesi filmi aşağı çeken etkenler.

Bir de ek olarak dünyada tek başına kalmış olan birini arabayla başka birinin takip etmesi tek olmadığını gösteriyor. Aslında dünyada tek derken, tek insan diye gösterilmişti. Belki de takip eden bir köpektir, kim bilir!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu