DenemeEdebiyat

Babasının Gönül Salıncağında Sallanan Kızlar

Her çocuk için babası özeldir belki ama kız çocukları için daha bir özeldir. Her kız çocuğu babasının onun ilk sığınağı olmasını ister. İlk aşkı olsun ister. Özlediği ve hasret kaldığı ilk adam olsun ister. Güvenli bir liman olsun ister ona. Ne mutlu bunları başarabilen babalara.

Her baba kalbinde bir gönül salıncağı kurar evladına. Bilir çünkü o kalbin, o minicik yüreklere sığınak olduğunu. Bütün düşlerin, bütün hayallerin o salıncakta kurulduğunu bilir. En güzel sevinçleri, en güzel mutlulukları o salıncakta tadar kız çocukları. Hatta hayat çizgilerinde gidecekleri yola bile o gönül salıncağında karar verir kız çocukları.

O salıncağın ipleri hiç kopmasın ister. Çünkü o ip bir kez koptu mu, bağlansa bile tekrar tekrar kopar aynı yerden. Unutmaz çocuk kalbi, babaların içlerinden parça parça kopardıklarını. Düştü mü o gönül salıncağından bir çocuk, bir kere, yara aldı mı kalbi, köstek olur artık bütün hayatına.

Bütün o kırgınlıkların, acıların, kızgınlıkların, öfkenin, kinin, nefretin, güvensizliğin başladığı yerdir babaların gönül salıncakları. Salıncağı sallamayı bilenlerin çocukları bir sıfır önde. Bilmeyenlerin ise hep yenik.

Birçok kadının toplum içerisindeki ilişkilerinde, özellikle ikili ilişkilerinde başarısız olmasının nedeni; kızların bir adamın gönlünde de, babalarının gönül salıncağında sallandığı gibi sallanmak istemesi değil midir zaten? Kötü tecrübeler zamanla kıyaslamalara dönüşür. Babam öyleydi o da öyle, babam öyle yaptı o da öyle yaptı ve bitmez bu kıyaslar. Ardı arkası gelmez. Babasından yara alan her kız çocuğu, karşısındakine yara açan bir kadın haline gelir sonra. Çünkü bir adamın nasıl sevdiğini de bilmez, bir kadının nasıl sevilmesi gerektiğini de. Sevgiyi o gönül salıncağında öğrenir kız çocukları.

Bu yüzden buradan özellikle kız babalarına sesleniyorum. Erkek çocuklarınızı sevin ama kız çocuklarınızı daha çok sevin. Onlara gerçekten sevginin ne olduğunu öğretin. Onlara; bir adamın gönül salıncağında nasıl sallanılır, bunu öğretin. Öğretin ki; yarın bir gün hiç olmayacak bir adamdan gelen, en ufacık bir ilgiyi aşk ya da sevgi sanmasınlar. Öğretin ki; olur olmaz adamların peşine düşüp, hayatlarını heba etmesinler. İzin verin sallansınlar sizin gönül salıncağınızda.

Bir babanın kalbine kurduğu salıncağın ipleri kadar, hiçbir ip sağlam değildir şu hayatta. Bambaşka bir memlekettir orası kız çocuklarına. Ateş olsa yanmaz, sel bassa içine su girmez, kıyamet kopup yer yerinden oynasa, tek bir taş parçası düşmez o kalbin duvarlarından. Şu dünyada hiçbir kadın, bir zamanlar babasının gönül salıncağında sallanmış bir kız çocuğu kadar güzel olamaz. Çünkü hiçbir yer, babaların gönül salıncağı kadar sımsıcak, şefkat dolu, sevgi dolu olamaz.

Ne mutlu kalplerinde çocuklarına o gönül salıncağını kurmuş babalara… Ne mutlu babalarının gönül salıncağında sallanabilmiş çocuklara… Dünya üzerinde yaşayan bütün babaların babalar günü kutlu olsun.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu