DenemeEdebiyat

Bilinmezlik

Her gün ayrı bir bilinmezliğe uyanıyor, hepimiz bir bilinmezliğin içerisinde yaşıyoruz. Sizce bunun yeteri kadar farkında mıyız?

Yatağımıza girdiğimizde uyurken rüya görüp görmeyeceğimizi biliyor muyuz ya da rüyalarımızın içeriklerini?

Hangi duygularla uyanacağımızı uyanana kadar bilemiyoruz.

Bazılarımız gün içerisinde yapacaklarımızı planlayarak yaşıyor olsak da süprizlerle dolu hayatın bize neler sunacağını bilmeden uyuyoruz.

Etrafımızdaki insanların yarın öbür gün yanımızda olup olmayacaklarını bilmiyoruz ama olmalarını umut ederek uyuyoruz.

Geleceğe dair hayalle kuruyoruz, hedefler belirliyoruz, çabalıyoruz ama hiçbirimiz geleceğimizin gerçekten var olup olmadığını bilmiyoruz.

Bazen kendimize geri adım attırıyoruz. Birine karşı söylemek istediklerimizi söyleyemiyoruz, davranmak istediğimiz gibi davranamıyoruz. Yapmak istediklerimizi erteliyor, kendimize bahaneler buluyoruz. Kendimizi genelin koyduğu kalıplara sokmaya çalışıyoruz. Tercih ettiğimiz bazı şeyler genele uymadığı için yanlış tercihlerde bulunduğumuzu düşünüyoruz. Olması gerekenin “Genelin düşünceleri” olduğunu düşünüyoruz ve bazılarımız o kalıplara uymadığımız için kendimizi sevemiyoruz. Ömrümüzden bir günü daha kendimizi sevmeyerek yetersiz görerek geçirip uyuyoruz. Başkalarının düşüncelerine kendi düşüncelerimizden daha çok önem vererek gözümüzde değerimizi düşürmeye hatta tamamıyla yok etmeye başlıyoruz.

Yaptığımız çoğu şeyi bizi iyi hissettirdiği için değil, insanlara beğendirmek için yapıyoruz.

Çünkü onlar her zaman bizden daha iyi bilirler doğrusunu, biz yanılırız hep değil mi?

 

Her gece bunca bilinmezlik ve bizi huzursuz eden düşüncelerle uyuyoruz. İçimizde hep bir burukluk kalıyor, düşüncelerimizi erteleyip kurtulmaya çalışıyoruz. Peki bu düşüncelerle birlikte hayatı erteleyebiliyor muyuz? Uyuduğumuzda sabah uyanacağımızdan emin olarak mı uyuyoruz?

Bu soruların cevabının “Hayır” olduğunu hepimiz biliyoruz öyleyse neden bir adım atmıyoruz?

Sonuçta bugün, yeni bir başlangıç yapabilmek için güzel bir gün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu