Dizi&Film

Gardiyan (El Guardian Invisible)

Dolores Redondo’nun “Baztan Üçlemesi’’ serisinin ilk kitabı “El Guardian Invisible’’ den uyarlama, psikolojik gerilim filmi… Gerilim, gizem, sürpriz son ya da seri katil konularını son dönemde çok ustaca işleyen İspanyol sinemasından şaheser niteliğinde bir film daha.

İki kızını seven ama sonuncu kızını bir türlü sevmeyip ona şiddet de dahil tüm rezillikleri reva gören bir anne ve canı pahasına onu korumaya çalışan bir baba, seri cinayetler ortasında yalnız kalmış bir dedektif ve Elizondo’nun sizi hayran bırakacak doğal güzellikleri. Bu Bölge İspanya’nın kuzeyinde yer alan Navarre özerk topluluğuna bağlı bir kasaba, kuzeyde olduğundan mütevellit çok yağmur alıyor, Karadeniz bölgemiz gibi ki filmin neredeyse tamamı bu kasvetli ve yağmurlu havada geçiyor. Şimdiye kadar gözlemlediğim kadarıyla çoğu Netflix filminde bulunan yavaş tempolu başlangıç bu filmde de var, fakat hep söylerim bu filmlere biraz sabredin ve bir şans verin ki devamında olayların hızlı bir şekilde gelişeceğini göreceksiniz.

Özetle İspanyol sinemasına bir kez daha hayran kaldım ve artık şöyle bir bilinç oluştu bende ‘’İspanyol’sa izlenir.’’ Bu arada filmde Bask Mitolojisinden de ögeler var, kuru kafalar ve büyü de. 2 saat 8 dakikalık güzel bir yolculuk. Aşırı izlenilesi …

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu